Velike Lašče

Dežela slikovitih zgodb

Doživetja, aktivnosti, ogledi

v občini Velike Lašče

Ostala ponudba

organizacij, ki delujejo v občini Velike Lašče

Ljudska pripoved za otroka v nas

iz občine Velike Lašče

Ljudska dediščina

občine Velike Lašče

Ljudska pripoved

Ljudsko pripoved je z nami delila Dušica Kunaver, zbirateljica ljudske dediščine, avtorica številnih knjig in predsednica Društva Naše gore list.

Čudež na Veliki Slevici

Ljudska dediščina

Avtorica besedila: Dušica Kunaver, Društvo Naše gore list

Grad Turjak

Blizu Velike Slevice je grad Turjak. V okolici tega gradu so menda še danes po gozdovih vidni sledovi lukenj, v katere so v davnih dneh lovili divje govedo – ture, ki so dali ime gradu in graščakom Turjaškim ( tur-jak, močni – jaki tur). 

Tlaka Turjaškim grofom

Višina davkov se je od gradu do gradu spreminjala, povsod pa so graščaki in ostala cerkvena in posvetna gosposka, enako neusmiljeno izterjevali dajatve, ki so bile zelo raznovrstne. Tudi podložniki Turjaških grofov so plačevali različne davke in davščine:

Dajatve »v naravi« (žito) – te dajatve so imenovali – pravda. Ob kmečkih uporih so kmetje zahtevali – staro pravdo! Poleg tega so morali kmetje v grad oddajati  vse, kar je grad potreboval: živino, perutnino, predivo, orodje …

Tlaka je bila »izmerljiva« – vnaprej določena, robotni dnevi in pa so bili »neizmerljivi«, kar je pomenilo, da so tlačani morali delati toliko časa, da je bilo delo narejeno – da je bilo vse grajsko seno pod streho, da so bile vse grajske njive preorane … . 

Tlačani so plačevali dajatve tudi v denarju. Plačevali so nek znesek za hišo, v kateri so bivali.  Težke dajatve so bile tudi ob spremembi posestne pravice, na primer – ob smrti početa je moral dati njegov sin vola iz hleva. 

Dodatne obveznosti je imel tlačan do javne uprave, to je bila tlaka po ukazu deželnega kneza, na primer za obrambna dela, za ceste … . Še posebej je bilo treba plačati vojni davek. 

Ob vsem tem je bilo treba postati gonjač zverjadi, kadarkoli je grajska gospoda šla na lov.

Ob vsem tem je tudi Cerkev zahtevala dajatve, ki jih je tlačan moral plačevati župniku in samostanu. 

Ko so še valpti, biriči, razni oskrbniki in še kdo začeli še sami svojevoljno poviševali tlačanove dajatve, so se začeli kmečki upori. Tlačani so  v začetku uporov hiteli –  V boj za staro pravdo!  Pravda so davki, ki so bili prvotno določeni in zapisani v urbarje. 

(Vir: Zbornik Velike Lašče 1986, ob 400 letnici Trubarjeve smrti)

 

S težo tlačanstva je povezan tudi priimek domačina iz Lašč, ki je našemu narodu dal abecedo. Primož Trubar, rojen v velikolaškem okraju, s priimkom Trubar spominja na tlačana, ki je moral trobiti – klicati na graščakovo tlako. 

V bližini Turjaka je nekdaj ljudstvo iskalo zdravje. 

Zdravje iz votlega kamna pri Turjaku

Valvasor je o načinu zdravljenja z votlim kamnom zapisal naslednje:

Če človek zboli, pomeni, da so ga napadli zli duhovi, uroki.  Urok je po ljudskem verovanju bolezen, ista beseda pa pomeni tudi – zli duh. Če želimo, da bolnik ozdravi, je treba najprej pregnati uroke, zla bitja, šele nato zdraviti bolezen.

V gozdu Medvednici pri Turjaku je votli kamen. Če te boli hrbet, zlezi skozi ta kamen in kmalu boš ozdravel. Kmetje pogosto uporabljalo to hrbtno kuro.

Neki župnik je pred leti zelo trpel zaradi bolečin v hrbtu. Kmetje so mu svetovali, naj poskusi tega kamnitega zdravnika. Ker pa je to imel za prazen nič, ni šel h kamnu. Nazadnje pa so ga kmetje le pregovorili in tudi bolečine v hrbtu so ga opozarjale na kamen. Zlezel je, bolj iz radovednosti, skozi votli kamen in se vrnil domov – zdrav. ( Valvasor 15. poglavje IV. knjiga)